суботу, 16 вересня 2017 р.



Наукові пікніки і не тільки у Варшаві





Наукові пікніки у Варшаві (Польща) входять у топ 10 наймасштабніших заходів такого характеру в Європі. Головним організатором цього дійства є Центр науки Коперника.  Центр науки «Копернік»  у Варшаві (пол. Centrum Nauki Kopernik) – центр науки, цілями якого є популяризація наукових комунікацій. Названий на честь Миколи Коперника – видатного польського вченого, і є одним з найбільших у Центральній та Східній Європі об’єктів подібного типу.
Варто зауважити, що в Центрі науки «Копернік» є постійно діючі майстер-класи, на яких школярі та навіть студенти можуть практично осягати різні таємниці тієї чи іншої науки. Відвідувачі можуть дізнатися про закони природи через експерименти на інтерактивних виставках. Ви потрапляєте в дивовижний світ наукових дослідів і різноманітних моделей, які покликані наочно проілюструвати ті чи інші фізичні, хімічні й інші закони та закономірності. Тут можна провести час не тільки цікаво і пізнавально, але і вельми весело. Наочні приклади різних механічних рішень, з часів Архімеда, не залишать байдужим нікого.

Ми мали геть застарілі поняття про музеї, в яких не можна ні до чого торкатися, фотографувати, все покрите склом і товстим шаром пилу. Це місце, в якому всі відкриття ти робиш сам, натискаєш кнопки, обертаєш коліщатка, граєш на інструментах. Все доступно і навіть інструкція написана польською та англійською мовами. Хоча, все інтуїтивно зрозуміло, якщо навіть не знаєте польської та англійської мов. Музей для дітей і дорослих одночасно. Розібратися з природними стихіями, магнітними полями, надути величезну мильну бульбашку, подивитися як працює людський організм  -  тут можна провести цілий день,  забувши про час. 
Завдяки запрошенню Центру  «Копернік»   наша група – ентузіасти, які працюють над  організацією  Центру  науки  Тернополя,  ознайомилась з неймовірно захоплюючими експозиціями, принципом дії багатьох експонатів, особливостями організації безпеки для відвідувачів, забезпеченням  злагодженої діяльності величезного інтерактивного музею. А також  узяла участь у наукових пікніках.
Адже, саме в ці дні, на Національному стадіоні імені Казімежа Гурського відбулись ХХІ Міжнародні наукові пікніки. Заявки на участь подавали команди більшості великих міст України, але запрошення від Центру «Копернік»   отримали тільки в Тернополі та Харкові.
Своїм завданням ми вважали максимально почерпнути досвід приймаючої сторони, а також презентувати  Україну і рідний Тернопіль на європейському форумі науки просто неба. 
У команді нашого міста працювали: Христина Білінська, Михайло Сиротюк (координатори), Ольга Спільніченко, Тетяна Нападій, Василь Павлюс (Галицький коледж ім. В.Чорновола), Роман Перунов (Рогачинська ЗОШ Бережанський р-н), Людмила Протасевич, Роман Гребінь (СЮТ), Андрій Пальчик (ТДПУ ім.. В. Гнатюка), Юрій Скоренький (ТНТУ ім. І. Пулюя).
Ми демонстрували, а також давали можливість випробувати самостійно, різні досліди з хімії, фізики, біології, інженерії, програмування. Серед найбільш цікавого було представлено розумний дім «Smart home», демонстрація роботи поршнів «механічна рука», моделювання літаків, також можна було попрацювати із содою та оцтом, позаглядати у калейдоскоп та мікроскоп, які створили умільці із станції юних техніків та багато чого іншого. Оскільки темою Наукових пікніків була Земля,  у нашій палатці визначали кислотність ґрунтів,  спостерігали за шляхом води по рослинах, розглядали зразки мінералів. Найдопитливішим відвідувачам дарували листівки «Вітання з Тернополя»  з описом дослідів українською та польською мовами. Мовного бар’єру не було: розмовляли польською, англійською, розуміли нас і українською.
Напередодні пікніків у Варшаві ми побували на інтеграційній міжнародній зустрічі науковців з різних країн світу Франції, Китаю, Литви, Німеччини, Канади, Чехії, Італії та ще п’ятнадцяти  країн світу.  Зустріч пройшла  на березі Вісли, недалеко від стадіону, побудованого до Євро-2012. Команду кожної країни офіційно представляв директор Центру науки «Копернік».  Все вдалося. Все було чудово. Море спілкування, море нових друзів та можливостей. А головне – нове бачення популяризації науки в Тернополі.
Викладачі Галицького
 коледжу ім.. В.Чорновола
та гімназії «Гармонія»
Ольга Спільніченко (хімія)
і Тетяна Нападій (біологія)



Немає коментарів:

Дописати коментар