понеділок, 9 жовтня 2017 р.


Видатні вчені нашого краю


Провідний фахівець в галузі квантової та органічної хімії
  18 липня 80-річчя відзначив американськмй хімік, чинний професор Корнельського університету, поет, драматург, філософ, лауреат Нобелівської премії, наш земляк із Золочева - Роальд Гоффманн (Сафран).
Особистість вченого вражає. І не лише працею, яку оцінив комітет  з присудження найповажнішої премії світу, а й людськими якостями, багатогранністю таланту, гіркотою дитинства. А ще вчений захоплює своєю обдарованістю, настирливістю, працездатністю, широтою бачення і оригінальністю подачі того, що він досліджує, експериментує, чим живе. Українська сторінка життя нобеліста тривала лише сім років, однак залишила незабутній слід у його пам’яті. Дала йому підставу пізніше стверджувати, що Україна – обітована земля його серця. Роальд Гоффманн неодноразово приїжджав в Україну, спілкується з дослідниками надбань нобелівських лауреатів. Два роки тому Роальд Гоффманн брав участь в представницькому міжнародному конгресі з хімії , що відбувався на базі Національного університету «Львівська політехніка», відвідував Західний науковий центр НАН України, виступав з лекціями. Але українська сторінка його життя має глибше коріння.

Він народився у досить благополучній єврейській сім’ї. Батько Роальда, Хілель Шафран, випускник Львівської політехніки, працював інженером на будівництві доріг. Мати – Клара Розен, вчителювала. На честь норвезького полярного дослідника Руала Амундсена вона дала ім’я сину. Так від став Роальдом. Та розпочалася найстрашніша із воєн, і життю усіх євреїв стала загрожувати смертельна небезпека. Батька Роальда стратили фашисти за спробу вчинити повстання у таборі примусової праці. Сталося так, що виявивши людянісь у безодні пекла, Роальда та членів їх родини під час Другої світової війни український вчитель Микола Дюк переховував на горищі місцевої школи. Село Унів Львівської області де це відбувалося, знамените своїм греко-католицьким монастирем. Високу душпастирську місію тут ніс рідний брат митрополита Андрея Шептицького Климентій. Після війни разом з матір’ю та вітчимом Роальд емігрував до США. Англійська стала шостою мовою, якою він досить швидко оволодів. Як відомо, у цій другій батьківщині він зробив блискучу наукову кар’єру, захистивши у 25 років докторську дисертацію, а в 44 – отримав Нобелівську премію з хімії.
У Золочеві гордяться славним земляком, люблять його, знають, вдячні за допомогу у відновленні сторінок історії краю. Так на території музею-заповідника «Золочівський замок», як розповіла його директор Надія Гупало, за свідченням Роальда Гоффманна ідентифікували захоронення розстріляних євреїв, серед яких був і його дід.
Щоразу, буваючи в Україні, пан Гоффманн  знаходить час, торкнутися очима свого дитинства. Тут ,на вулиці Степана Бандери, (колишня Ягелонська) у будинку під номером 8 , у своєму помешканні, всесвітньовідомий вчений почуває себе ,як в ту далеку пору кінця сорокових. Пані Антоніна – нинішня господиня квартири розповіла про зустрічі з вченим, показала світлини.
     
Треба сказати, що кахлі на коридорі насправді пам’ятають ніжки маленького Роальда, їх ніхто не міняв впродовж цього часу. Зараз в коридорах будинку є будівельні матеріали, кажуть, що триває ремонт.. Мешканці будинку знають, що Роальд не тільки хімік, а й поет, філософ , драматург. Мають його видання . Серед улюблених тем Гоффманна — спогади про дитинство, перші враження про світ і людську доброту, краса природи і, звичайно, хімія. Роальд Гоффманн — автор 5 поетичних збірок, 114 окремо надрукованих поем і 3 театральних п'єс. Зокрема, п'єса "Кисень" (2001) розповідає про історію відкриття цього хімічного елементу у 18 столітті, перекладена 16 мовами й поставлена в багатьох театрах світу.
Є ще один талант нашого всесвітньовідомого земляка-галичанина – 26 півгодинних телепрограм «Світ хімії», телепроект «Молекулярний світ». Популярно про складні речі.
Приємно, що на честь всесвітньовідомого хіміка поштове відомство нашої держави випустило поштову мініатюру в серії «Лауреати Нобелівської премії». Це найвище визнання праці щирої людини і геніального науковця.
Який чудовий подарунок ми зробили собі! На трасі між Тернополем і Львовом є чудове містечко - Золочів. Поїздка в цей районний центр була просто відкриттям музею просто неба! Скільки ж разів тут ворожі набіги залишали сплюндровану землю! Перша письмова згадка - 1423 рік. З 1427 року тут лишився так званий Золочівський двір — будинок власника міста, вимуруваний з каменю, котрий більше відомий як будинок убогих XVII ст.  Місто Магдебурського права. Собеські залишили по собі церкви, новий замок, парафіяльний костел, три монастирі. Це все є у відреставрованому вигляді з 17-18 століття. Вражаюча цивільною архітектурою пішохідна вулиця Шашкевича. Відреставрували її у 2012 році. Цікавий кут. Тут була Польща до 1939 року. Золочів належав до Тернопільського воєводства. Багато стародавніх особняків поруч з сучасними ошатними будівлями.
Але мета наша була - Золочівський замок і його зв’язки із всесвітньовідомим земляком, американським хіміком, лауреатом Нобелівської премії 1981 року - Роальдом Гоффманном.  Роальд тут, у Золочеві, народився. До чотирьох років жив на другому поверсі цього будинку. Господиня його колишньої квартири спілкується із земляком, приймала хіміка з родиною в своєму скромному помешканні. А потім ми разом з нею послали повітряні поцілунки Нобелівському лауреату, який незабаром святкував своє 80-річчя.
Мріємо, що незабаром Україна матиме і свого Нобелівського лауреата. А ще , хочемо, щоб нашого нобеліста в числі перших привітав і Роальд Гоффманн, адже Україна – обітована земля його серця! «Хіміку, котрий шукає красу у будові молекули і в поезії», бажаємо гармонії, натхнення, досконалості у творчості, як науковій, так і мистецькій. Не стомлюйтеся , шановний ювіляре, відкривати світ і дивувати його своїми відкриттями. Ви та людина, котра шукаючи красу в усьому, робить довкілля кращим, мудрішим, добрішим, різнокольоровим . А спогади про рідну землю хай надихають і живлять нашого земляка лауреата Нобелівської премії .
На малій батьківщині всесвітньовідомого хіміка побували:
-        заслужена журналістка Людмила Островська
-        один з організаторів Тернопільських Нобелівських читань у 1990 році  Юрій Ковальков (листується і зустрічався з Роальдом Хоффманном у Золочеві)

-        вчитель хімії Галицького коледжу ім..В.Чорновола, засновник Нобелівських читань у гімназії «Гармонія»  (2010р.) Спільніченко Ольга

Немає коментарів:

Дописати коментар